Müşteri Memnuniyeti Politikası | İnstagram takipçi satın al - oiyi.net

Müşteri Memnuniyeti Politikası

Takipçi Satın Al

Müşteri Memnuniyeti Politikası

oiyi.net müşteri memnuniyetinin kaliteli ürün/hizmet odaklı olduğunun farkında olarak “takipçi satın al” kategorilerinde yüksek verimlilik/etkileşim hedefi ile çalışır. Takipçi satışı hem tedarik hem de müşteri istekleri açısından çok kinetik bir yapıda olması sebebiyle ekibi ve sosyal medya hesapları konusunda yeterliliğe çok önem verir. Müşterilerimizin şirketimizden neler beklediğini biliyor olmak ve beklenti değişikliklerini algılayabilmek için sürekli iletişim halinde olmaya özen gösterir.

oiyi.net ;

Erişilebilirlik

Tüm müşterilerimize eşit mesafede ve şeffafız

İletişim bilgileri :

 

 

Cevap verilebilirlik

Takipçi siparişleriniz, şikayetleriniz ve diğer başvurularınız için takibini yapabileceğiniz ekranlar ve sorgulayabileceğiniz site eko sistemi mevcut olmakla birlikte %100 samimi ve şeffaf iletişim ile oiyi.net ; ‘in herhangi bir kademesine ulaşabilirsiniz. Alacağınız cevaplar istediğiniz cevaplar olabilmesi adına şeffaf ve kısa sürede yanıtlanacaksınız.

Objektiflik

Tüm sorular, talepler ve şikayetler ön yargısız adil bir şekilde değerlendirilir ve aynı objektiflik ile çözüme kavuşturulur.

Gizlilik

Sadece kişisel bilgilerin korunması değil, sipariş verenin gizliliği de en yüksek güvenlik ile personel dahil olmak üzere doğru yöntemler ile korunmaktadır.

Müşteri odaklı anlayış

Müşterilerimizin ne istediğini biliyor ve ekibimizi buna uygun olarak kurduk, bu sebeple çözüm üretmeye yönelik ticari bir zihin ile size hizmet veriyoruz.

Sürekli iyileştirme

Takipçi satın al kategorilerinin tamamındaki iş reaksiyonları ve süreçlerinde ürün ve hizmetlerimiz liyakat sahibi ekibimiz tarafından proaktif ve dönemsel iş geliştirme toplantıları ile değerlendirilmektedir.

Takipçi | Takipçi Satın al | İnstagram takipçi satın al